05
2016

Pierwszy raz na siłowni cz. 2 – jak się zachowywać?

W poprzedniej części wymieniliśmy już kilka porad, dzięki którym łatwiej odnaleźć się na siłowni. To jednak dopiero wstęp. Tym razem rozwiniemy kwestię klubowego savoir vivre, czyli jak zachowywać się na siłowni.

Inny świat?

W pierwszym kontakcie z siłownią, możemy mieć wrażenie, że to miejsce zupełnie wyrwane z codziennego kontekstu społecznego. Owszem, pośród osób trenujących i reprezentujących fit lifestyle występuje sporo specyficznych zachowań, jednak podstawy kultury są dokładnie takie same jak wszędzie indziej. To się świetnie składa, bo oznacza to, że posiadasz wstępne kompetencje, na początek wystarczy po prostu kultura osobista – dokładnie taka jak na co dzień. To już jednak pewnie wiesz, przejdźmy więc do aspektów, które mogą być mniej oczywiste.

Higiena

Fitness i siłownia, to dużo wysiłku fizycznego, ten zaś oznacza, że przelewają się litry potu. Nie musi to jednak być równoznaczne z nieświeżą atmosferą. Wystarczy zadbać o swoją higienę i czystość sprzętu w klubie.

Jesteś po ciężkim dniu w pracy? Weź prysznic nie tylko po treningu, ale również przed nim i ubierz się w czyste sportowe ubranie. Przy tej okazji warto zaznaczyć, że na siłownię dobrze jest zabierać ze sobą gumowe klapki, dzięki którym w trakcie kąpieli zabezpieczysz się przed zarażeniem grzybicą i innymi chorobami skóry.

Warto zabierać ze sobą dwa ręczniki. Jeden z nich będzie potrzebny, żeby się wytrzeć po prysznicu, drugi zaś służy do utrzymania higieny w trakcie treningu. Wykonując ćwiczenia pocimy się i tym samym brudzimy sprzęt, z którego aktualnie korzystamy. Warto więc podłożyć pod siebie ręcznik lub użyć go do wytarcia przepoconych elementów.

Trenuj i daj trenować innym

StepONE oferuje bardzo dużą ilość sprzętu, jednak w godzinach szczytu i tak będzie wielu chętnych do korzystania z tej samej maszyny w tym samym czasie. Ważnym jest, żeby nie zajmować sprzętu dłużej niż to konieczne, a zawsze po zakończeniu ćwiczenia odłożyć wszystko na swoje miejsce, żeby kolejna osoba nie musiała marnować czasu na szukanie.

Oczywistym jest, że przychodząc na siłownie wiemy, że nie będziemy ćwiczyć sami. Jeżeli jednak jest taka możliwość, to powinno się zostawiać przestrzeń dla innych klubowiczów. Jeżeli większość bieżni jest wolna, to nie wybieraj tej, która jest zaraz obok zajętej.

Bądź sobą

Nie udawaj kogoś kim nie jesteś, nie próbuj porywać się na zbyt duże jak na siebie ciężary, nie napinaj się na pokaz – krótko mówiąc, nie próbuj szpanować, możesz w ten sposób tylko zniechęcić do siebie innych. Pamiętaj również, że lustra na siłowni nie służą do podziwiania swojego ciała, tylko do tego, by patrzeć, czy właściwie wykonuje się ćwiczenie.

Smartphone

Wiadomo, że w tych czasach trudno jest oderwać się od telefonu, tym bardziej, że w trakcie treningu można używać wielu przydatnych aplikacji. Staraj się jednak pamiętać, żeby wyciszać telefon, a muzyki słuchać tylko i wyłącznie na słuchawkach.

Zdjęcie z siłowni? Jasne, fajnie jest się trochę pochwalić i przy okazji zachęcać innych do zdrowego trybu życia. Rób sobie jednak zdjęcia w takim miejscu, żeby nie przeszkadzać innym i nie obejmować ich kadrem. (Instagramowiczom polecamy nasz unikaly hashtag #StepONEfoto)

Rozmowa telefoniczna? Nie polecamy, to świetny sposób, żeby zdenerwować wszystkich dookoła – lepiej napisz sms-a, że oddzwonisz.

Możecie spodziewać się dalszego ciągu, gdyż na ten temat można jeszcze sporo napisać. Póki co pamiętajmy, żeby zachowywać się tak, jak chcielibyśmy, aby zachowywali się inni 🙂

Drodzy Klubowicze,

Obecna sytuacja jest dla nas wszystkich trudna i zaskakująca. Walczyliśmy do ostatniej chwili o bezpieczne warunki do ćwiczeń dla Was, o możliwość prowadzenia zajęć przez naszych Trenerów, Instruktorów i cały Zespół, a także o odpowiednie przygotowanie całego StepOne na najbliższe tygodnie.

Niestety niezależne od nas okoliczności sprawiają, że nasze obiekty będą zamknięte aż do odwołania – liczyliśmy się z taką decyzją. Dlatego też dziękujemy Wam za wsparcie, cierpliwość i zrozumienie,  a przede wszystkim za odpowiedzialne podejście do ćwiczeń i treningów w naszych klubach.

Zapewniamy Was, że w nadchodzących dniach będziemy kontynuować pracę, by za jakiś czas móc znowu otworzyć nasze obiekty dla Was.

Tymczasem zachęcamy Was gorąco do dbania o siebie i Waszych bliskich oraz do podejmowania aktywności w warunkach domowych, o ile pozwala Wam na to Wasze zdrowie. Już wkrótce będziemy Was wspierać. Jesteśmy w kontakcie… i mamy nadzieję, że już niedługo zobaczymy się online :)

Zespół StepOne